O nadácii

Nadácia Zastavme korupciu bola založená podnikateľmi Miroslavom Trnkom, spoluzakladateľom firmy ESET a Michalom Bláhom, podnikateľom v reklame. Jej činnosť bola oficiálne spustená počas festivalu Pohoda 2014.

Cieľom Nadácie je čo najviac obmedziť korupciu a jej ničivé dopady na kvalitu života a podnikania na Slovensku. Snaží sa o to zvyšovaním povedomia o korupcii, jej dopadoch a možných riešeniach, ako aj aktivizáciou širokej verejnosti v otázkach verejného záujmu. Zároveň sa venuje pomoci whistleblowerom, podpore investigatívneho žurnalizmu a presadzovaniu systémových opatrení, ktoré sú nevyhnutnou podmienkou efektívneho boja proti korupcii.

Správna rada


Miroslav Trnka

Vyštudoval Materiálovotechnologickú fakultu Slovenskej technickej univerzity. Po skončení štúdií spolu s ďalším nadšencom pre programovanie objavili jeden z prvých počítačových vírusov a v roku 1987 napísali program na jeho detekciu. Antivírusový program NOD32 sa dnes používa na celom svete vo viacerých verziách a špeciálnej úprave aj pre tablety či smartfóny. Spolu s Petrom Paškom a Rudolfom Hrubým založili v roku 1992 spoločnosť ESET. Vo filantropickej činnosti sa zameriava na boj s korupciou, podporuje však aj rôzne iné projekty, najmä v rodnej Trnave.


Michal Bláha

Po štúdiu na Technickej univerzite pôsobil v rokoch 1990-1992 ako poslanec Federálneho zhromaždenia ČSFR za študentské hnutie. V roku 1993 založil reklamnú agentúru MARK BBDO a konzultačnú spoločnosť United Consultants.

Dlhodobo sa zaoberá súvislosťami vývoja demokratických spoločností a vplyvom korupcie na občianske a podnikateľské práva a slobody.


Branislav Ondrášik

Študoval žurnalistiku (médiá) a politickú komunikáciu na Univerzite Komenského v Bratislave, Michigan State University v USA a University of Leeds v Británii. Dlhé roky pracoval ako novinár vo viacerých slovenských médiách. V roku 2010 začal pracovať ako PR manažér pre Európu, Blízky východ a Afriku v spoločnosti ESET, kde pôsobí dodnes. Okrem toho dlhodobo učí na vysokých školách na Slovensku.

Riaditeľ

Zuzana Petková

Telefónne číslo: +421 910 697 456

Vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave. Pracovala ako redaktorka domáceho i zahraničného spravodajstva v denníkoch Pravda, SME, Hospodárske noviny, od roku 2013 písala pre týždenník Trend, kde pôsobila ako zástupkyňa šéfredaktora. Investigatívnej žurnalistike sa venovala 20 rokov, riaditeľkou Nadácie je od augusta 2018.

Tím


Marián Leško

Vyštudoval filozofiu a históriu. Niekoľko rokov bol vysokoškolským učiteľom, potom sa stal novinárom. Od roku 1993 pôsobil v denníku Pravda, kde krátky čas zastával aj funkciu šéfredaktora. Až do ukončenia vysielania na Slovensku pracoval tiež v Rádiu Slobodná Európa, v ktorom mával pravidelné komentáre.

Pravidelne účinkoval v relácii Sedem s.r.o. v televízii Markíza, a neskôr účinkoval v rovnakej relácii v televízii JOJ.

Komentátorom SME bol od apríla 1996 až do septembra 2011, kedy sa stal politickým komentátorom týždenníka Trend. V roku 1999 získal Krištáľové krídlo v kategórorii publicistika a literatúra. Dvakrát získal Novinársku cenu v kategórii komentáre a tiež Cenu Asociácie vydavateľov tlače.

Je autorom štyroch kníh: Ľudia a ľudkovia z našej politickej elity (1993), Slovenské tango v roku jeden (1994), Mečiar a mečiarizmus (1996), Masky a tváre novej elity (2000). V publikácii Slovensko v šedej zóne (1998), ktorú vydal Inštitút pre verejné otázky, napísal úvodnú, 60-stranovú kapitolu, ktorá má názov Príbeh sebadiskvalifikácie favorita.


Zuzana Vasičáková Očenášová

Študovala právo v Bratislave a komunikáciu v Illinois. Je študentkou psychoterapeutického výcviku v procesorientovanej psychológii a doktorandkou v odbore psychológie v Brne. Pomáhala budovať Centrum právnej pomoci. Pôsobí v oblasti mediácie, terapie a vzdelávania. V Nadácii Zastavme korupciu koordinuje vzdelávacie projekty.


Petra Trnková

Vyštudovala manažment na City University of Seattle a ESADE Business school. Dlhodobo sa venuje otázkam trvalo udržateľného rozvoja a podnikania so sociálnym dopadom. Absolvovala stáž v Indii, kde pomáhala so strategickým plánovaním organizácie drobných farmárov zázvoru. Následne pôsobila v Paríži ako konzultantka v oblasti trvalo udržateľného rozvoja. V Nadácii pracuje od jej spustenia a venuje sa najmä projektom zameraným na protikorupčnú osvetu. Momentálne je na materskej dovolenke.


Matej Hruška

Vedec, bývalý novinár, pýši sa aj ocenením Novinárska cena za rok 2014. Momentálne vyučuje aj na Univerzite Komenského v Bratislave. V Nadácii vedie projekt kontroly efektívneho míňania eurofondov.


Klára Bernátová

Vyštudovala politológiu na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici a na Metropolitní univerzitě v Prahe. Absolvovala viacero stáží, mimo iného v Národnej rade Slovenskej republiky či v Kancelárii verejnej ochrankyne práv. Ako dobrovoľníčka dlhodobo pôsobí v mimovládnom sektore, vyše roka strávila v utečeneckých táboroch v Európe, za čo získala ocenenie Mladá osobnosť roka. V Nadácii sa venuje projektu komunity.


Správca

Peter Kováč

Absolvoval lekársku a právnickú fakultu Univerzity Komenského. Je právnikom spoločnosti ESET a pedagogicky pôsobí na katedre trestného práva a kriminológie právnickej fakulte Trnavskej univerzity.